Haber

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Karadeniz’de seyir güvenliği için yardım istedi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy, Karadeniz’de seyir güvenliğinin sağlanması için Odessa bölgesindeki hava savunma sisteminin önemli ölçüde güçlendirilmesine ve ortakların yardımına ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre Zelenskiy, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile telefon görüşmesi yaptı.

Toplantıda taraflar, Karadeniz’de seyir güvenliğine yönelik tehditleri ele aldı ve Tahıl Koridoru anlaşmasının küresel gıda güvenliği açısından önemli olduğunu vurguladı.

Zelenskiy, tahıl ihracatını alternatif rotalardan sürdürmeye hazır olduklarını belirterek, “Ukrayna, alternatif rotalardan tahıl ihracatının mümkün olduğunu 3 kez başarıyla gösterdi. Biz bunu sürdürmeye hazırız. Ancak ülkemizin yardımına ihtiyacımız var. Odessa bölgesindeki hava savunma sistemi başta olmak üzere navigasyon güvenliğini sağlamak için ortaklarımız var.” “Önemli bir güçlendirmeye ihtiyacımız var.” İfadesini kullandı.

Devlet Lideri Zelenskiy cephedeki durum hakkında Sunak’a bilgi verdi.

Taraflar, İngiltere temsilcilerinin sonbaharda düzenlenecek Savunma Sanayii Forumu’na katılımı da dahil olmak üzere iki ülke arasındaki savunma iş birliğinin önemine dikkat çekti.

Zelenskiy ve Sunak, Ukrayna’ya takviye yapılmasına ilişkin ortak deklarasyon çerçevesinde G7 ülkelerinin ikili güvenlik garantileri üzerinde çalışmaya başladığını belirtti.

habertercan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu